SIP Trunk szybko zyskuje na popularności wśród firm na całym świecie. Wynika to oczywiście z korzyści oferowanych przez tę technologię, z których najbardziej oczywiste to oszczędności. Zmiany, pomimo że są postrzegane w kontekście rozwoju, niektórym przedsiębiorcom kojarzą się z ryzykiem – czy nowe rozwiązanie się sprawdzi, jak wpłynie ono na funkcjonowanie firmy. Czym zatem jest SIP Trunk? Co odróżnia go on ISDN? Na jakie korzyści możesz liczyć w przypadku VoIP?
Co to jest SIP Trunk i ISDN?
ISDN (Integrated Services Digital Network) to standard komunikacyjny wykorzystywany do cyfrowej transmisji głosu i danych w tradycyjnej siedzi miedzianej. W porównaniu do analogowej sieci PSTN oferuje wiele korzyści i zalet:
· Gwarantowana szybkość transmisji danych (64kbps dla każdego połączenia)
· Obsługa łączenia kanałów
· Obsługa głosu i danych
· Więcej dodatkowych funkcji niż telefonia analogowa
Z kolei SIP Trunk odnosi się do wirtualnej linii telefonicznej – telefonii IP, która łączy biznesowy system telekomunikacyjny z publiczną siecią telefoniczną. Jest to jeden z protokołów technologii VoIP, który umożliwia transmisję głosu i innych mediów komunikacyjnych, jak tekst i wideo przez łącze internetowe.
SIP Trunk czy ISDN?
Ze względu na wyższy poziom zaawansowania technologicznego SIP Trunk oferuje więcej możliwości transmisji danych niż ISDN. Jest również rozwiązaniem ukierunkowanym na oszczędności dla firm – jest mniej kosztowne zarówno na etapie instalacji, jak i już po wdrożeniu. To technologia VoIP, a więc nie ma konieczności zakupu dodatkowe sprzętu.
Należy również wiedzieć, że SIP Trunk ma przewagę nad ISDN w kontekście wydajności przesyłania danych. Najprawdopodobniej w najbliższych latach całkowicie przejmie jego rolę, a ISDN przestanie być jedną z opcji rozwiązań telefonicznych dla firm. Wiele krajów, w tym kraje Beneluksu czy Skandynawii korzystają już tylko z telefonii IP. ISDN jest rozwiązaniem starszym, mniej wydajnym i ekonomicznym, zdecydowanie nie wpisuje się już w standardy współczesnych przedsiębiorstw.
Zmiana SIP Trunk na ISDN
SIP Trunk jest produktem wirtualnym, nie wymaga więc zakupu dodatkowego sprzętu w celu jego instalacji. Istniejąca centrala PBX może zazwyczaj obsługiwać protokół SIP, jednak potrzebna jest do tego odpowiednia konfiguracja. Bieżące utrzymanie tego rodzaju telefonii IP również nie generuje żadnych kosztów, co przekłada na widoczne oszczędności dla firmy.
Instalacja i konserwacja systemu ISDN to jednak znacznie większe koszty. Co więcej, SIP Trunk można kupić linia po linii — zamiast bloków 10,30, jak jest to wymagane w przypadku ISDN. Oznacza to, że klient
płaci tylko za to, z czego korzysta, co przekłada się na oszczędności na kosztach redundantnych linii. Firma dzięki takiej zmianie może zaoszczędzić nawet do 90%!
Zalety SIP Trunk
Nie można jednak przewagi SIP Trunk ograniczać tylko do realnych oszczędności. Równie ważne są jakość transmisji danych i jej dodatkowe funkcjonalności. Jakie korzyści są związane z zamianą ISDN na SIP Trunk?
· Niższe stawki za połączenia — SIP Trunk oferuje niższe stawki za połączenia międzystrefowe i międzynarodowe niż ISDN. Połączenia międzynarodowe VoIP są o 90% tańsze.
· Konwergencja — w przypadku ISDN płaci się osobno za usługi głosowe i dane. Dostawcy usług SIP Trunk umożliwiają firmom konsolidację tych dwóch obszarów we wspólnej sieci.
· Skalowalność — skalowanie zarówno w górę, jak i w dół za pomocą SIP Trunk jest proste, dzięki czemu firma płaci tylko za to, czego potrzebuje.
· Możliwość rozbudowy o inne usługi — przykładem jest ujednolicona komunikacja (oddzielna usługa), dzięki czemu firmy mogą jeszcze bardziej usprawnić komunikację i oferować wyższy poziom usług swoim klientom.
· Odzyskiwanie po awarii — ponieważ SIP Trunk nie jest zależny od tradycyjnej sieci telefonicznej, ma mniej przestojów, co oznacza, że firma jest bardziej produktywna.
SIP Trunk nie jest rozwiązaniem zupełnie nowym. Istnieje już od wielu lat, jednak firmy potrzebowały czasu, aby przekonać się do zmian, które, jak się okazuje, generują dla nich ogromne korzyści. ISDN przez pewien czas było dobrą alternatywą dla systemów analogowych. Technologia jednak postępuje i dzisiaj to rozwiązanie musi ustąpić miejsca zdecydowanie bardziej ekonomicznemu i stabilniejszemu.
Nie ma jeszcze zdefiniowanej daty dla Polski, natomiast odgórna konieczności migracji do SIP wszystkich łącz ISDN jak ma to obecnie miejsce na całym Świecie, nadchodzi dużymi krokami.